انسان های موفق در یک مساله با هم مشترک هستند. همه آنها تصویری دقیق از خود و توانایی هایشان دارند. بدین ترتیب می توانند از استعدادهایشان در راه درستی استفاده کنند. شما هم اگر دوست دارید در زندگی انسانی موفق شناخته شوید، باید بکوشید به خودشناسی دست پیدا کنید. آزمون زیر به شما در این راه کمک می کند.

۱) به نظر شما، بهترین شیوه برای این که اطمینان یابید که طرف مقابل تان کاملا برازنده و مناسب حال شماست، چیست؟

الف) این که خواسته ها و سلایق تان در زندگی، عینا مثل هم هستند.

ب) این که شما در این ارتباط، همیشه شاد و راضی هستید و هیچ اختلاف نظر و مشکلی بین تان وجود ندارد.

ج) این که به اتفاق هم با مشکلات مواجه می شوید و مبارزه می کنید و روز به روز بیشتر به یکدیگر نزدیک می شوید.

د) این که والدین و خانواده تان، او را تایید می کنند.

۲) به نظر شما، زوج ها از چه طریق قادرند به بهترین نحو، مشکلات و مسائل مهم زندگی مشترکشان را حل و برطرف کنند؟

الف) این که ابتدا مشخص کنند چه کسی در اشتباه است و حق با کدام یک است.

ب) حتی در صورت ناراحتی و نارضایتی شدید، باید مدام و همواره در مورد آنها با یکدیگر صحبت و تبادل نظر کنند.

ج) آنها را به حال خود رها کنند و منتظر بمانند تا اوضاع خود به خود بهبود یابد.

د) تمام حواس و توجه خود را روی آنها متمرکز کنند و گوش دل و جان به حرف ها و پیشنهادهای یکدیگر بدهند.

۳) واژه ماه عسل دوره و مرحله ای از زندگی مشترک زوج ها محسوب می شود که:

الف) باعث می شود اطمینان پیدا کنیم که همسرمان کاملا برازنده و مناسب حال ماست.

ب) فرصتی در اختیارمان قرار می دهد تا دریابیم که آینده زندگی مشترکمان به چه شکلی پیش خواهد رفت.

ج) تا حدی مسخره و بچگانه است و نمی توانیم طی آن دوره زندگی طبیعی خودمان را ادامه دهی

د) اگر واقعا همسرمان نیمه گمشده و برازنده ما باشد، این دوره می تواند تا ابد به همان شکل ادامه داشته باشد.

۴) در زندگی مشترک زوج ها، ممکن است تفاوت ها، اختلاف نظرها و مشکلاتی قدعلم کنند، اینها:

الف) نمایانگر و علامتی دال بر این حقیقت هستند که لازم است تغییر و تحولاتی در همسرتان به وجود آورید.

ب) دلایل و عللی هستند که باعث می شوند گذشت و سازش خود را به یکدیگر نشان دهید و در جهت بهبود ارتباطتان بیشتر بکوشید.

ج) به منزله علائم هشداردهنده ای هستند که ثابت می کنند همسرتان مناسب حال و برازنده شما نیست و به دردتان نمی خورد.

د) به منزله علائم و نشانه هایی هستند که به ما می گویند زمان آن فرا رسیده است که چیزهای جدیدی یاد بگیریم و به مرحله رشد و شکوفایی دست پیدا کنیم.

۵) زوج هایی که همیشه رضایت خاطر، خرسندی، خشنودی و شادمانی شان را با یکدیگر تقسیم می کنند با زوج هایی متفاوت هستند که دائما ابراز نارضایتی و ناراحتی می کنند و دلشان با یکدیگر نیست. به نظر شما، تفاوت اصلی آنها در چیست؟

الف) زوج های گروه اول، هرگز عصبانی نمی شوند، جر و بحث به راه نمی اندازند و دعوا مرافعه نمی کنند و همواره خونسردی و آرامش خود را حفظ می کنند و خویشتندار هستند.

ب) زوج های گروه اول به خراب شدن اوضاع دامن نمی زنند و در واقع در زندگی شان، موش نمی دوانند.

ج) زوج های گروه اول مسائل و مشکلات، تفاوت ها و اختلاف نظرهای کمتری دارند، در نتیجه بیشتر فرصت پیدا می کنند که به یکدیگر برسند و از زندگی شان لذت واقعی ببرند.

د) زوج های گروه اول، برای حل و رفع مسائل و مشکلات موجود در زندگی مشترکشان، از ابزار، تجهیزات، شگردها، راهکارها و تدابیر زیرکانه تر و بهتری برخوردارند.

 

 

نتیجه آزمون

سوال ۱:

الف ۳ امتیاز، ب ۲ امتیاز، ج ۴ امتیاز و د ۱ امتیاز

سوال ۲:

الف ۳ امتیاز، ب ۲ امتیاز، ج ۱ امتیاز و د ۴ امتیاز

سوال ۳:

الف ۲ امتیاز، ب ۴ امتیاز، ج ۱ امتیاز و د ۳ امتیاز

سوال ۴:

الف ۲ امتیاز، ب ۳ امتیاز، ج ۱ امتیاز و د ۴ امتیا

سوال ۵:

الف ۲ امتیاز، ب ۳ امتیاز، ج ۱ امتیاز و د ۴ امتیاز

اگر امتیازتان بین ۱۷ تا ۲۰ است، به شما تبریک می گوییم! شما بخوبی از نقاط ضعف و قوت شخصیت خودتان آگاهید و معنا و مفهوم واقعی زندگی مشترک و همسرداری را کاملا و بخوبی درک کرده اید. شما می دانید که هر ارتباط مشترکی، از فراز و نشیب های خاصی برخوردار است و قادرید خودتان را با آنها هماهنگ و سازگار کنید و مشکلات و موانع را از سر راه بردارید. در هنگام مواجهه با یک اختلاف نظر یا اختلاف سلیقه با همسرتان، ابتدا خود را به جای او می گذارید و از دریچه دید او به مسائل می نگرید. اشتباهات خود را براحتی می پذیرید و در صورت لزوم حاضرید مصالحه و گذشت کنید. قطعا با این روحیه ایثار و همدلی که شما دارید، حتی قادرید کوه را از جای خود بلند کنید و از یک زندگی مشترک پر از صلح و صفا و آرامش برخوردار باشید.

اگر امتیازتان بین ۱۳ تا ۱۶ است، شما از روحیه ای فداکار و ایثارگر برخوردارید، ولی مایلید همسرتان نیز بموقع شما را درک کنید و ازخودگذشتگی نشان دهد. ممکن است در هنگام مواجهه با مشکلات، ابتدا کمی خودتان را ببازید و دچار حالت سردرگمی و بلاتکلیفی باشید؛ ولی خیلی زود به خودتان می آیید و اوضاع را به بهترین نحو سروسامان می دهید. متاسفانه در هنگام پذیرفتن اشتباهات و خطاهایتان، کمی سرسخت و لجوجانه عمل می کنید؛ ولی با کمی تامل و سبک و سنگین کردن جوانب امر، قادرید به راهکارهایی مناسب دست یابید و بر موانع و مشکلات فائق آیید.

اگر امتیازتان بین ۹ تا ۱۲ است، شما فردی سرسخت و خودرای هستید و بر اعتقادات و باورهای ریشه دار و عمیق تان بشدت اصرار می ورزید و مایلید آنها را در زندگی مشترکتان اعمال کنید. این به شرطی خوب است که ابتدا بتوانید به تفاهمی با همسرتان در این زمینه دست یابید و بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترکتان و شناخت هرچه بیشتر با یکدیگر، با همفکری همسرتان، آنها را با در نظر گرفتن وضعیت ارتباط تان، به کار گیرید. متاسفانه در هنگام مواجهه با مشکلات و موانع، بسرعت دست و پایتان را گم می کنید و قادر نیستید بدون گرفتن کمک فکری از اطرافیانتان به رفع و حل آنها بپردازید.

بهتر است در این طور مواقع، ابتدا به غور و بررسی پیرامون مشکل پیش آمده بپردازید و با گرفتن کمک فکری و معنوی از همسرتان، بدون دخالت دادن اطرافیان، مشکلات را حل کنید.

اگر امتیازتان بین ۵ تا ۸ است، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهید: آیا معنا و مفهوم واقعی زندگی مشترک و ارتباط دوجانبه را بدرستی درک کرده اید؟ اگر پاسخ تان به این سوال منفی است (که حتما همین طور است، چون امتیازات شما نمایانگر آن است) قبل از تصمیم گیری برای ازدواج، بایستی به زندگی مشترک آرام و پر از تفاهم زوج های اطراف تان دقیق شوید و راهکارهای مدبرانه آنها را فرا بگیرید. متاسفانه از قدرت تصمیم گیری بالایی برخوردار نیستید و حرف های دیگران بسرعت و بسهولت رویتان اثر می کنند، بدون این که پیرامون آنها بیندیشید و بعد از کمی جرح و تعدیل در آنها، اقدام کنید.

زندگی مشترک بسان خیابانی دوطرفه است که باید حق و حقوق طرفین در آن، به طور یکسان و مساوی رعایت شود، وگرنه مشکلات و موانعی بر سر راهتان قد علم می کنند که حل و رفع آنها غیرممکن است.

 

برگرفته از سایت آفتاب